Opole, dnia 18.02.2024 r.
Klub Ochrony Środowiska Śląska Opolskiego w Opolu
w służbie edukacji ekologicznej
Zanim przejdę do podsumowania naszych działań pragnę zauważyć, że w Polsce cyt. ¹) „jest ok. 70 tyś. aktywnych stowarzyszeń i fundacji. Ok. 4% z nich, to organizacje pozarządowe, które swoje działania skupiają na ochronie środowiska i ekologii. Oznacza to, że ok. 2800 organizacji, to organizacje ekologiczne a jak wynika ze statystyki przeciętna organizacja w tym obszarze działa 6 lat. Cytując dalej wyniki badań dot. organizacji pozarządowych stwierdza się, że w/w polskie organizacje często działają wielobranżowo tzn. prowadzą działania w kilku obszarach tematycznych, z tego tylko 16 % polskich organizacji zajmuje się ekologią.
Jedną z tych organizacji cyt. wyżej - jest nasze Stowarzyszenie pod nazwą Klub Ochrony Środowiska Śląska Opolskiego z siedzibą w Opolu, któremu w dniu 7 grudnia 2023r. minęło 30 lat istnienia w służbie ochrony środowiska, w tym edukacji ekologicznej. Jest to dobry czas na podsumowanie efektów naszej działalności, również w kontekście naszego uczestnictwa w współorganizacji Młodzieżowego Forum Ekoenergetyki jako części Festiwalu Ekoenergetyki organizowanego corocznie, już od 15 lat na terenie naszego Województwa przez Fundację „Zielonego Feniksa, jednego z najwię kszych ogólnopolskich imprez dot. ekoenergetyki. Nasze uczestnictwo w organizacji Młodzieżowego Forum jest wynikiem między innymi naszego zaangażowania się w działania edukacyjne na rzecz społeczności lokalnej w szerokim tego słowa znaczeniu dot. różnych grup społecznych, mieszkańców naszego Regionu ale i przedsiębiorców, w szczególności przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Nasza edukacja na rzecz środowiska lokalnego, w tym udział w Młodzieżowym Forum Ekoenergetyki wpisuje się również w realizację promowania zasad zrównoważonego rozwoju, sprecyzowanych w międzynarodowych dokumentach takich jak Agenda 2030 , Deklaracja z Rio w sprawie środowiska i rozwoju czy też Polityki Ekologicznej Państwa 2030.
1) Dane pochodzą z badania „Kondycja organizacji pozarządowych 2021„
W kontekście też w/w dokumentów należy stwierdzić, iż stoimy jako kraj u progu tzw. zielonej transformacji, która spowoduje duże zmiany w różnych dziedzinach naszego życia, żeby nie powiedzieć, we wszystkich jego dziedzinach. Ta zmiana dosięgnie nas wszystkich a w szczególności młode pokolenia – stąd pomysł, którego autorem jest Prezes Fundacji „Zielony Feniks”, Pan Jacek Walski, aby temat zielonej transformacji w dziedzinie ekoenergetyki, skierować również już teraz do młodzieży szkół średnich ostatnich klas, będących u progu wyboru dalszej drogi życiowej. Od nich bowiem w bliskiej już przyszłości będzie zależało czy zieloną transformację potraktuje jako wielką szansę na rozwój kraju czy wręcz przeciwnie tj. jako barierę.
W związku z powyższym, odpowiadając pozytywnie na zaproszenie Prezesa Fundacji do współorganizacji wspólnie z Uniwersytetem Opolskim i Politechniką Opolską - Młodzieżowego Forum Ekoenegetyki - potraktowaliśmy je nie tylko jako zaszczyt, ale i uznanie dla naszych działań, już 30 letnich na rzecz ochrony środowiska, w tym edukacji środowiskowej.
Stąd, z tej też okazji postanowiliśmy przybliżyć czytelnikom w sposób bardzo skondensowany, krótką historię powstania i efektów działania członków Klubu w skrócie zwanym KOŚSO na przestrzeni ostatnich 30 lat. Nie sposób ująć te 30 lat w kilku zdaniach, ale starałam się przedstawić nasze działania sposób jak najbardziej skrótowy a zarazem mogący też zainteresować i zachęcić do działania w tym zakresie młode pokolenie, bo taki też cel ma ten artykuł.
Otóż powołaniem Klubu zajęła się 17 osobowa grupa inicjatywna i Postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Opolu, Wydział I Cywilny, Klub Ochrony Środowiska Śląska Opolskiego został wpisany do rejestru Stowarzyszeń pod Nr Rej. St. 20/93 w dniu 7 grudnia 1993r.
Na pierwszym posiedzeniu Klubu dokonano wyboru Zarządu, w skład, którego weszły wówczas osoby mające duże doświadczenie w tzw. problematyce środowiskowej tj. :
Danuta Lepucka jako Prezes ( lub Prezeska),
Roman Gałoński jako V-ce Prezes,
Stanisław Malarski # Sekretarz,
Ryszard Pazdan # Członek,
Stanisław Staniszewski # Skarbnik.
Misją Stowarzyszenia było i jest też obecnie - służba na rzecz aktywnego oddziaływania na racjonalne kształtowanie i ochronę środowiska Województwa Opolskiego.
Cele Klubu przez cały okres działalności pozostawały zasadniczo niezmienione. Są to do dnia dzisiejszego między innymi :
- Starania o prawidłowe i racjonalne kształtowanie środowiska, zmierzające do zapewnienia współczesnemu i przyszłym pokoleniom korzystnych warunków życia oraz realizacji prawa do korzystania z zasobów środowiska i zachowanie jego wartości.
- Współpraca z organami samorządowymi i rządowymi, organizacjami społecznymi oraz innymi instytucjami pozarządowymi mającymi w swoim zakresie działania i troskę o ochroną środowiska.
- Organizowanie lub współorganizowanie konferencji naukowo - technicznych, związanych z problematyką środowiskową oraz w zależności od zapotrzebowania również i organizowania wyjazdów studyjnych do zakładów pracy.
- 4. Popularyzacja wiedzy na temat ochrony środowiska wśród społeczeństwa.
- Popularyzacja w województwie opolskim osiągnięć nauki i techniki w zakresie ochrony środowiska, w tym popularyzacja doświadczeń europejskich.
6.Podejmowanie oraz popularyzacja działań na rzecz wykorzystania rzeki Odry dla celów gospodarczych i turystycznych oraz na rzecz poprawy jej czystości.
- itd.
Powstanie Klubu przypadało na początek transformacji ustrojowej, stąd też tematyka wszelkiego typu działań spotkań jak i konferencji odzwierciedlała potrzeby i ówczesną sytuację związaną z ochroną środowiska naturalnego.
Jak wynika ze sprawozdań z tego okresu czyli np. lat 1993-1996 – zorganizowano w tym okresie - 17 spotkań merytorycznych członków Stowarzyszenia omawiających najważniejsze zadania do realizacji, w tym 5 konferencji i 2 sympozja. Przykładowymi tematami konferencji były w minionym okresie:
- Przerzuty ścieków w zlewniach szczególnie
- Ochrona środowiska w Kędzierzynie – Koźlu.
- Dziecko a środowisko.
- Rolnicze wykorzystanie ścieków w ówczesnej ŚFD i W POLMOS Wołczyn ( Śląska Fabryka Drożdży o Wódek „Polmos” – tak brzmiała
nazwa Firmy od 1994r), a obecnie funkcjonująca pod nazwą Fabryka drożdży Lesaffre Polska A. Wołczyn.
- Trias
Konferencje kończyły się konkretnymi wnioskami i tak np. w trakcie obrad Konferencji „Dziecko a środowisko” omówiono wiele zagadnień, które ujęto w formie wniosków np. : jak konieczność publikowania wyników monitoringu żywności, potrzeba prowadzenia edukacji ekologicznej, przestrzeganie i realizowanie obowiązków szczepień ochronnych u dzieci z terenów ekologicznie zagrożonych. Wnioskowano o powszechne badania zawartości ołowiu we krwi u dzieci z terenów ekologicznie zagrożonych w Województwie Opolskim.
Ze Sprawozdania z tego okresu nie wynika, czy te wnioski były dalej przesłane tj. do ówczesnych decydentów, niemniej były one b. konstruktywne i nadal część z nich jest aktualna.
Konferencja na temat rolniczego wykorzystania ścieków w Fabryce Drożdży i Wódek „Polmos” ( aktualnie pod nazwą „ Lesaffre”) ,wykazała, jakie efekty przynosi rolnicze wykorzystanie ścieków nie tylko z punktu widzenia ich unieszkodliwiania, ale również wzbogacania gleb w związki nawozowe.
W/w temat tj. wykorzystania ścieków poprodukcyjnych jest zresztą nadal aktualny. W 2017r. Odbyło się spotkanie z ówczesnym dyr. Fabryki Lesaffre ,P. dr R. Błaszkowem, który przybliżył nam najnowsze wyniki badań jakie prowadził zakład w/w temacie jak i zwiedzaliśmy samą Fabrykę celem obserwacji samego procesu produkcyjnego.
Z kolei Konferencja „ Trias Opolski” zwróciła uwagę na konieczność kompleksowej ochrony zasobów wód głównego zbiornika wód podziemnych Opole – Zawadzkie ze względu na jego unikatowe zasoby i racjonalne ich wykorzystanie. Sformułowano też konkretne wnioski pokonferencyjne pod kątem ograniczania ujemnego wpływu działalności rolniczej i gospodarczej na jakość wód zbiornika. Temat ten jest jak najbardziej aktualny i do dania dzisiejszego, w kontekście szczególnie gospodarki odpadami.
Klub czynnie włączał się też w omawianie problemów związanych z uciążliwością w tym okresie dla otoczenia Cementowni „Odra” , organizując w tym celu wyjazdowe posiedzenia Klubu w Cementowni podczas, którego omawiano jej modernizację, która miała przynieść założone efekty ekologiczne. Omawiano nie tylko technologię produkcji i związane z tym uciążliwości, ale i problem hałasu i drgań związanych z wydobywaniem urobku w obrębie budynków WSI, z którym to problemem uporano się w trakcie modernizacji prac jako całości. Interesowano się również w latach późniejszych, jeśli chodzi o Cementownię Odra problematyką jej technologii tj. energooszczędną technologią produkcji klinkieru tzw. metodą suchą, której zastosowanie w bardzo znacznym stopniu zmniejszało jej uciążliwość dla środowiska. Omawiano również problem unieszkodliwiania odpadów, bowiem Cementownia przymierzała się w końcówce 2000 roku do współspalania odpadów przy produkcji cementu co wywoływało protesty ekologów.
Zakładem szczególnego zainteresowania członków Klubu była też Elektrownia Opole, w której bywano również w ramach wyjazdów studyjnych.
Tematem, który był przedmiotem zainteresowania członków Klubu w tym tym pierwszym okresie tj. lat 93 - 96 był - wywołujący duże emocje mieszkańców Opola, problem składowania i wykorzystywania popiołów Elektrowni „Opole”. Omawiano więc w trakcie spotkań podstawowe problemy z tym związane jak i dokonano analizy krajowej bazy odpadowych popiołów lotnych i żużli, wskazywano na możliwe kierunki technologiczne ich wykorzystania w przemyśle materiałów budowlanych, drogownictwie i robotach inżynieryjnych, przekazując je zainteresowanym tą tematyką. W latach późniejszych tj. ok. 2010 roku - celem jednego z takich wyjazdów studyjnych, było zainteresowanie członków stopniem zabezpieczenia standardów ochrony środowiska w związku z budową dwóch nowych bloków energetycznych. Członków interesowały również szanse zaopatrzenia Elektrowni w węgiel kamienny - drogą wodną jak również składowanie CO².
Tematów do rozwiązania było b. dużo i zakres tematyczny spraw podejmowany przez Klub był szeroki – ja tylko zasygnalizowałam tutaj dla przykładu - niektóre z nich.
Członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli na przestrzeni lat w szeregu konferencjach naukowych, których tytuły nie ma sensu teraz przytaczać, a których tematyka dotyczyła szerokiego spektrum działań, będących w kręgu zainteresowań społeczności lokalnej w związku z nową rzeczywistością gospodarczą i przemianami w szerokim tego słowa znaczeniu.
Opiniowano też „Programy ochrony środowiska” czy też Programy dot. gospodarki odpadami oraz pozyskano środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na konkurs na najlepsze prace dyplomowe studentów jak i uczniów szkół średnich związane z problematyką ekologiczną.
Członkowie Klubu wchodzili również w skład między innymi :
- Komisji ocen oddziaływania na środowisko przy Wojewodzie Opolskim.
- Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody,
- Komisji ds. europejskich przy ZG NOT Warszawa.
- Jury „Opolska Marka„
Ponadto członkowie Klubu brali udział w między innymi pracach:
Komitetu Monitorującego dot. programów operacyjnych na lata 2007 – 2013 przy - Urzędzie Marszałkowskim.
W ramach działań edukacyjnych przez cały okres swojej 30 letniej działalności organizowano szkolenia, w tym przede wszystkim w zakresie prawodawstwa ekologicznego, z zakresu prawa transportowego i innych dziedzin, w których uczestniczyło prawie 3800 osób. Ponadto członkowie Klubu, realizowali w ramach Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT)w Opolu projekty ze środków unijnych jak np. „ Czysta Produkcja a Ochrona Środowiska „ , „KIGNET Innowacje„w ramach, którego opracowano np. dwa skrypty, jeden poświęcony szkoleniom w zakresie transportu, drugi handlu emisjami CO2. oraz uczestniczyli w projekcie ogólnopolskim pilotowanym przez PARP a dot. „ Poprawy jakości usług świadczonych przez instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności „ jak i w projekcie autorskim NOT-u O/Opole pt. „Absorbcja innowacji proekologicznych w MMŚP wzmocnieniem ich konkurencyjności” W obu w/w projektach wykonywano między innymi również audyty środowiskowe w kilkudziesięciu firmach naszego województwa i nie tylko. Audyty te miały zwrócić uwagę firm na obowiązek przestrzegania prawa środowiskowego a zarazem miały również charakter edukacyjny.
Klub współuczestniczył również jako jeden ze współorganizatorów Konferencji odbywających się cyklicznie nt. „Odrzańskiej Drogi Wodnej...” oraz „Zagadnień inżynierii środowiska w budownictwie „ , których głównym organizatorem była Opolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.
W tym momencie należałoby też wspomnieć o naszych wykładowcach. Gościliśmy bowiem na naszych spotkaniach seminaryjnych i szkoleniowych, w ciągu tych wielu lat, wspaniałych wykładowców, w szczególności pracowników naukowych, w tym profesorów naszych Uczelni Wykładowcami byli również praktycy przemysłu. Nie sposób jest ich w tym artykule wymienić imiennie, bo było ich bardzo dużo. Wszyscy oni poświęcali swój czas na spotkania z członkami Klubu i nie tylko - bowiem wykłady kierowane były do szerokiej publiczności - przygotowując swoje prezentacje - pro publico bono. Tym artykułem chcielibyśmy im też podziękować za poświęcony nam czas.
Celem uzmysłowienia zmian klimatycznych społeczności lokalnej, zawarliśmy również umowę z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym z siedzibą w Warszawie , którego celami było: współpraca w zakresie propagowania wiedzy i popularyzowania działań adaptacyjnych do zmian klimatu, promocja i udostępnianie materiałów szkoleniowych i opracowań powstałych w trakcie projektu o nazwie CLIMCITIES, jego promocja, w tym o opracowywanych strategiach adaptacji do zmian klimatu dla miast oraz w tym kontekście organizowanie przez nas spotkań i dyskusji na w/w temat. Staraliśmy się wywiązać i z tego zobowiązania. Prezentowany był również w ramach edukacji mieszkańców naszego miasta opracowany „ Plan adaptacji miasta Opola do zmian klimatu do 2030 roku. ” . Spotkań dot. zmian klimatu organizowanych przez nasz Klub było kilka pomimo, iż zainteresowanie tym tematem było niestety znikome co wynika w naszej opinii z niskiej jeszcze świadomości zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi.
Celem szerszego zainteresowania lokalnej społeczności problemami środowiskowymi wystosowane zostały również w ramach popularyzacji naszych wykładów - pisma tj. do Redaktora NTO oraz Radio Opole z prośbą o zamieszczanie stosownych informacji o wydarzeniach organizowanych przez Klub, co spotkało się z ich pozytywnym odzewem.
Staramy się popularyzować problematykę ekologiczną również poprzez współpracę z Dolnośląskim Klubem Ekologicznym w zakresie udostępniania wydawanego przez nich czasopisma „ZIELONA PLANETA”.
Niezależnie od powyższego podpisaliśmy również z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki „List Intencyjny” o współpracy, mającej na celu między innymi propagowanie problematyki zrównoważonego rozwoju przez różnego typu podmioty gospodarcze, z którymi instytucja powyższa ma kontakt oraz zamieszczanie informacji o naszych spotkaniach seminaryjnych na swojej stronie internetowej, celem zachęcenia tj. firm do uczestnictwa w nich i ewentualnej współpracy.
Reasumując - w okresie tych 30 lat swojej działalności cele Klubu pozostały niezmienne, realizowane konsekwentnie bez względu na okoliczności.
Podjęta została też decyzja Zarządu o ustanowieniu nagrody w postaci statuetki, celem uhonorowania osób, instytucji czy firm, za ich działalność, twórczość, aktywność oraz zrealizowane inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. Statuetki zostały wykonane, co jest ciekawostką na miarę krajową - z odpadów - przez znaną nie tylko w kraju, ale i na rynkach zachodnich ze swojej nowatorskiej produkcji - Firmę „Explomet” , w ramach prezentu dla KOŚŚO, jako wyraz uznania dla naszej działalności.
Realizując w/w misję honorowania osób za zrealizowane inicjatywy na rzecz ochrony środowiska, w dniu 23. 11. 2023r., trakcie trwania uroczystej Gali XV Międzynarodowego Festiwalu Ekoenergetyki, nasze Stowarzyszenie miało również przyjemność wręczyć swoją nagrodę, obok nagrody organizatora Festiwalu - w postaci statuetki „Zielony Laur„- uczniom Publicznego Technikum Nr1, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu, uczących się pod kierunkiem mgra inż. arch. Jarosława Gawrysia, za kreatywność w ich pracach na rzecz prośrodowiskowych rozwiązań technicznych. Ich prace tj. uczniów Technikum, przyniosły już efekt w postaci 5. medali zdobytych na międzynarodowych wystawach wynalazków International Warsaw Invention Show i kilku rozwiązań zgłoszonych do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie wielokrotnie zostawali laureatami Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Wynalazcy z Gzowskiego są też zwycięzcami znaczących ogólnopolskich konkursów, jak: Młody Innowator, Kształtowanie Przestrzeni, Warm Up Your Bussines, czy Elektryzująca Pasja. Efektem tych sukcesów były również przyznane im nagrody Ministra Oświaty, a obecnie Edukacji i Nauki, tytuły „Opolskie Orły”, nadane przez Prezydenta Miasta Opola, a także stypendia, m.in. Marszałka Województwa Opolskiego oraz Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich.
Jako Stowarzyszenie działające od lat na polu edukacji ekologicznej, uczestnicząc poprzez swoich członków w projektach, w których edukacja była też jednym z ich elementów czy też zapraszając pracowników naukowych uczelni na otwarte spotkania Klubowe, prezentujących technologie i rozwiązania proekologiczne - postanowiliśmy tegoroczną nagrodę przeznaczyć właśnie dla tych młodych ludzi, mając nadzieję, że przyszłych adeptów nauki polskiej, w tym przyszłych pracowników naszych opolskich Uczelni.
Przedstawiając historię działania naszego Stowarzyszenia na polu ochrony środowiska , chcieliśmy przybliżyć czytelnikom nie tylko ogrom pracy jaki został wykonany w tym okresie, ale i też zachęcić wszystkich, którym bliska jest ta problematyka do nawiązania z nami kontaktu celem kontynuacji naszej idei tj. edukacji ekologicznej w szerokim tego słowa znaczeniu.
Nasz e-mail.: kosso.opole@gmail. com
Adres strony internetowej : kosso.opole.pl
Grażyna Janka – Składzień
Prezes / ka
Klubu Ochrony Środowiska
Ochrony Środowiska Śląska Opolskiego